A 2021. évi stratégiai előrejelzési jelentés: az EU hosszú távú cselekvési képességének és mozgásszabadságának fokozása
A Bizottság elfogadta „Az EU cselekvési képessége és mozgásszabadsága” című, második éves stratégiai előrejelzési jelentését. Ez a közlemény egy előretekintő, multidiszciplináris perspektívát mutat be az Unió nyitott stratégiai autonómiája vonatkozásában egy olyan világrendben, amely egyre inkább több pólusú és vitatott. A Bizottság négy fő globális trendet azonosított, amelyek hatással bírnak az EU cselekvési képességére és mozgásszabadságára:
- éghajlatváltozás és más környezeti kihívások;
- hiperkonnektivitás és technológiai átalakulás;
- a demokráciát és az értékeket fenyegető nyomás;
- valamint a világrend és a demográfia változásai.
Emellett tíz olyan kulcsfontosságú cselekvési területet határozott meg, amelyeken az EU megragadhatja a globális vezető szerepre és a nyitott stratégiai autonómiára kínálkozó lehetőségeket. A stratégiai előrejelzés így továbbra is alapul szolgál a Bizottság munkaprogramjaihoz és a prioritások meghatározásához.
A szakpolitikai intézkedések tíz stratégiai területe
- Fenntartható és reziliens egészségügyi és élelmiszerrendszerek biztosítása;
- Dekarbonizált és megfizethető energia biztosítása;
- A kapacitások megerősítése az adatgazdálkodás, a mesterséges intelligencia és a csúcstechnológiák terén;
- A kritikus fontosságú nyersanyagokkal való ellátás biztosítása és diverzifikálása;
- A globális szinten elsőként cselekvő pozíció biztosítása a normák meghatározása során;
- Reziliens és időtálló gazdasági és pénzügyi rendszerek kiépítése;
- Az uniós törekvéseknek megfelelő készségek és tehetségek fejlesztése és megtartása;
- A biztonsági és védelmi kapacitások és a világűrhöz való hozzáférés megerősítése;
- Együttműködés a globális partnerekkel a béke, a biztonság és a jólét mindenki számára történő előmozdítása érdekében; valamint
- Az intézmények rezilienciájának erősítése
A következő lépések
A Bizottság folytatja az e szakpolitikai ciklusra vonatkozó stratégiai előrejelzési programjának végrehajtását, amely a jövő évi munkaprogram-kezdeményezések alapjául szolgál. November 18-19-én a Bizottság ad otthont az európai stratégiai és politikai elemzési rendszer (ESPAS) éves konferenciájának, amelyen megvitatják a jövő évi stratégiai előrejelzési jelentés témáját, azaz a zöld és digitális átállás összekapcsolását, vagyis azt, hogy ezek hogyan erősíthetik kölcsönösen egymást, többek között a kialakulóban lévő technológiák alkalmazásával. Ezen túlmenően a „Miniszterek a jövőért” uniós szintű előrejelzési hálózat valamennyi tagállamban folytatja az előrejelzési kapacitás kiépítését az uniós tagállamok közigazgatásában. E hónap folyamán a Bizottság egy nyilvános konzultációt is lezár a reziliencia-eredménytábla elnevezésű új eszközéről, amely a reziliencia holisztikusabb módon való értékelésére szolgál az EU-ban és tagállamaiban. Ez a társadalmi és gazdasági jólét GDP-n túlmutató módon történő méréséhez fog hozzájárulni. Szeptember 30-ig nyilvános konzultáció folyik a Bizottság reziliencia-eredménytábláinak tervezetéről.
Forrás és bővebb információk:
https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/ip_21_4581
2021. évi stratégiai előrejelzési jelentés: Az EU cselekvési képessége és mozgásszabadsága
Kérdések és válaszok a 2021. évi stratégiai előrejelzési jelentésről