Segíthetnek az energiahatékony épületek az éghajlati válság megoldásában?
Az épületek az életünk hátterét képezik, hiszen ezekben töltjük időnk nagy részét. De az épületek teszik ki az EU energiafogyasztásának 40% -át és üvegházhatású gázok kibocsátásának 36% -át. Egy finn LIFE projekt célja e tendencia megfordítása.
Az épületek energiahatékonyságának javítása kritikus jelentőségű az EU 2050-es éghajlat-célkitűzéseinek az európai zöld megállapodás keretében történő elérése szempontjából. Ez a törekvés az EU Fenntartható Energia Hétre is összpontosít, amely ebben az évben a tiszta energiát vizsgálja meg a zöld fellendülés és a Covid-19 utáni növekedés érdekében.
Jövőbiztos épület
A szakértők szerint az épületek energiavesztesége elkerülhető lenne a meglévő épületek felújításával és az energiahatékony anyagok felhasználásával az újak építésekor. Katja Lähdesmäki-Josefsson, a LIFE EconomisE projektvezetője egyetért ezzel.
„A finn éghajlatváltozási testület szerint az energiafogyasztást Finnországban 2050-ig akár 33% -kal lehet csökkenteni az épületek jobb energiahatékonysága és az új épületek alacsony szén-dioxid-kibocsátású megoldásai révén” - mondta.
E célból a hároméves LIFE projekt először létrehozta az úgynevezett EconomisE platformját. Ez találkozási pontként szolgál az építészek, az ingatlantulajdonosok és a befektetők számára, akiket új projektek kidolgozására ösztönöznek.
Ezenkívül a projekt tagjai privát módon találkoztak bankokkal és nyugdíjalapokkal, hogy ösztönözzék őket az alacsony szén-dioxid-kibocsátású beruházások elfogadására. Eközben a csoport a városok és önkormányzatok törvényhozóit tanácsokkal segíti az energiahatékonyságot növelő ingatlanbefektetési döntések meghozatalában.
A csapat erőfeszítései már gyümölcsöt hoznak
„A mai munkánk 110 beruházást eredményez, több mint 2 millió euró értékben, miközben testreszabott energiahatékonysági tanácsokat adtunk sok olyan önkormányzatnak, amelyek elkötelezettek a szén-semlegesség mellett” - erősíti meg Katja.
A projekt részeként rendszeresen rendezvényeket és workshop-okat is tartanak az épületek energiahatékonysági beruházásainak ösztönzésére.
Vélemények megváltoztatása
Áprilisban a csoport országos felmérést indított az energiahatékonyságról és az éghajlatváltozásról, Finnország 50 legjobb ingatlantulajdonosát célozva. A felmérésre adott válaszok meghatározzák, hogy vajon ezek a hatalmas befektetők akarnak-e befektetni az alacsony szén-dioxid-kibocsátású épületekbe. Az eredményeket szeptemberben teszik közzé a projekt honlapján. Ezenkívül a projektpartnerek kidolgozták a városok energiahatékonysági beruházási útmutatóját. Az útmutató gyakorlati információkat nyújt a városok számára az energiahatékonysági intézkedések bevezetéséről. Az érdekelt önkormányzatok számára ingyenes volt a képzés. A LIFE EconomisE adatait hozzáadtuk az Energy Leap platformhoz, amely esettanulmányokat tartalmaz a sikeres energiahatékonysági beruházásokról.
Forrás: https://ec.europa.eu/easme/en/news/could-energy-efficient-buildings-help-solve-climate-crisis