HORIZON 2020 SIKERTÖRTÉNETEK: A BIOMASSZA HATÉKONYABB ÉGETÉSE SEGÍTI A MEGÚJULÓ ENERGIÁVAL KAPCSOLATOS CÉLOK ELÉRÉSÉT
A klímaváltozás elleni küzdelemben, a szén-dioxid kibocsátás csökkentésének égető szüksége közepette az EU H2020 programja által támogatott kutatók 2016-tól 2019-ig a BIOFICCIENCY projekt keretében kifejlesztették a nagy hatékonyságú, hőt és elektromos áramot biomasszából előállító erőművek egy új generációját.
A fűtés és hűtés teszi ki az EU teljes energia felhasználásának csaknem felét. A szén-dioxid kibocsátás csökkentéséért folyó harcban alapvető fontossággal bír, hogy a megújuló energiaforrások hatékonyabbak és szélesebb körben alkalmazottak legyenek.
Ebben a folyamatban a biomassza kulcsfontosságú szerepet játszhat, tekintettel arra, hogy 2014-ben több mint 90 százalékát tette ki a megújuló energiaforrásokból előállított hőnek. A biomasszával táplált kombinált hő- és villamos energia erőművekben, amelyek elektromos áramot termelnek és megfogják a generált, felhasználható hőt, alkalmazott technológia fejlesztése jelentős potenciállal rendelkezik a fenntartható energiacélok megvalósításában.
Az EU támogatott BIOFFICIENCY projekt célkitűzése az volt, hogy meghatározza és megoldja azokat a problémákat, amelyek a kombinált hő- és villamos energia (CHP) erőművek termelékenységével kapcsolatban jelenleg fennállnak.
Az intenzív, három éven át tartó projekt 2019 októberében zárult, és sikerrel járt a CHP erőművek hatékonyságának növelésében, ennek eredményeképpen pedig a károsanyagkibocsátás csökkentésében (szén-dioxid, szilárd részecskék, szén-monoxid, nitrogén-oxid és kén-dioxid). A kutató csapat ezenkívül létrehozott egy mintát a jövőben épülő, biomasszával táplált CHP-erőművekre.
Forrás és további információ:
https://ec.europa.eu/research/infocentre/article_en.cfm?artid=53245