Az európai társadalomnak ma minden eddiginél nagyobb szüksége van az egyetemek és más felsőoktatási intézmények hozzájárulására. Európa olyan jelentős kihívásokkal néz szembe, mint az éghajlatváltozás, a digitális átállás és a népesség elöregedése egy olyan időszakban, amikor az évszázad legnagyobb globális egészségügyi válsága és gazdasági visszaesése sújtja. Az egyetemek és az egész felsőoktatási ágazat az oktatás, a kutatás és az innováció metszetét alkotják, és egyedülálló szerep jut számukra a fenntartható és reziliens gazdaságok alakításában, valamint az Európai Unió zöldebbé, inkluzívabbá és digitálisabbá tételében.
Az elfogadott két új kezdeményezés, az egyetemekre vonatkozó európai stratégia és a hatékony európai felsőoktatási együttműködést szolgáló hidak építéséről szóló tanácsi ajánlásra irányuló bizottsági javaslat támogatni fogja az egyetemeket ebben a törekvésben.
Európában közel 5000 felsőoktatási intézmény, 17,5 millió felsőoktatási hallgató, 1,35 millió főiskolai vagy egyetemi oktató és 1,17 millió kutató található. E stratégia célja, hogy támogassa és lehetővé tegye valamennyi európai egyetem számára, hogy alkalmazkodjanak a változó körülményekhez, és hozzájáruljanak Európa rezilienciájához és helyreállításához. Számos fontos intézkedést javasol annak érdekében, hogy támogassa az európai egyetemeket a következő négy célkitűzés elérésében:
A tanácsi ajánlásra irányuló bizottsági javaslat célja, hogy lehetővé tegye az európai felsőoktatási intézmények szorosabb és mélyebb együttműködését, hogy megkönnyítse a közös transznacionális oktatási programok és tevékenységek végrehajtását, egyesítse a kapacitásokat és az erőforrásokat, vagy közös okleveleket adjon ki. Ez egy felkérés a tagállamok felé arra, hogy nemzeti szinten hozzanak intézkedéseket és teremtsenek megfelelő feltételeket az ilyen szorosabb és fenntartható transznacionális együttműködés, a közös oktatási és kutatási tevékenységek, valamint az európai felsőoktatási térség (Bologna) eszközeinek hatékonyabb végrehajtása érdekében. Megkönnyíti a tudás áramlását, és szorosabb kapcsolatot épít ki az oktatás, a kutatás és az innovatív ipari közösségek között. A cél különösen annak támogatása, hogy mindenki számára magas színvonalú, egész életen át tartó tanulási lehetőségek álljanak rendelkezésre, különös tekintettel azokra a készségekre és kompetenciákra, amelyekre a napjaink gazdasági és társadalmi igényeinek való megfeleléshez leginkább szükség van.
A felsőoktatás és a kutatás európai dimenzióját 2024 közepéig négy kiemelt kezdeményezés fogja erősíteni:
Forrás és bővebb információk:
https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/ip_22_365
A Bizottság közleménye az egyetemekre vonatkozó európai stratégiáról
Közlemény az európai oktatási térség 2025-ig történő megvalósításáról
Az „Új EKT a kutatás és az innováció szolgálatában” című közlemény