Energiaár-emelkedés: hogyan támogatják a H2020 projektek a kiszolgáltatott polgárokat
Az energiaárak emelkedése miatt Európa-szerte sok háztartás került nehéz helyzetbe. Mindez a nem hatékony energia-felhasználású és alacsony jövedelmű kiszolgáltatott fogyasztókat különösen súlyosan érinti. Egyre több háztartást fenyeget az energiaszegénység veszélye. A következőkben bemutatunk néhány fontos, a Horizon 2020 keretprogram keretében finanszírozott projektet, amelyek innovatív, hatékony és közvetlen tanácsokkal szolgálnak Európa-szerte a veszélyeztetett háztartásoknak, és támogatják a hatóságokat és a nem kormányzati szervezeteket az energiaszegénység enyhítésében.
- Kilenc ország fogyasztói és élvonalbeli szervezetei fogtak össze a STEP projektben , hogy tanácsokat adjanak a fogyasztóknak, hogyan takaríthatnak meg energiát és pénzt, miközben javíthatják jólétüket. A STEP innovatív online képzési modulokat dolgozott ki nemzeti nyelveken, hogy útmutatást adjon dolgozóinak a fogyasztókkal való kapcsolattartásról, de olyan videókat és modulokat is közzétett, amelyek közvetlenül tanácsot adnak a fogyasztóknak olyan kérdésekben, mint az energiaszámlák vagy a szerződések. Mivel néhány veszélyeztetett háztartás nem fér hozzá a digitális tanácsadó szolgáltatásokhoz, a ciprusi és portugál projektpartnerek energiatámogatási irodákat nyitottak, hogy minden polgár számára biztosítsák az információkhoz és tanácsokhoz való hozzáférést. Szlovákiában a projektpartner különösen érintett csoportoknak, például időseknek és egyedülálló szülőknek nyújtott segítséget, hogy saját helyzetüket reálisan felismerhessék.
- A POWERPOOR projekt célja, hogy tizenegy ország energiaszegény polgárait támogassa energiahatékonysági intézkedések végrehajtásában és közös kezdeményezésekben való részvételben, ösztönözve az energiaközösségek létrehozását. A projekt keretében már közel 400 energiatámogatót és mentort képeztek ki. Támogatják a kiszolgáltatott fogyasztókat bevonó új energiaközösségek kialakítását, valamint a helyi energiaszegénység enyhítését segítő irodák felállítását, hogy azok tanácsokkal szolgáljanak a kiszolgáltatott polgároknak. Görögországban a projekt a közelmúltban kulcsfontosságú sikert ért el, amikor a görög kormány bejelentette, hogy az Európai Helyreállítási és Reziliencia Alapon keresztül támogatja a települési energiaközösségek fotovoltaikus állomások építését. Az ezeken az állomásokon megtermelt villamos energiát a tervek szerint gyakorlatilag költségmentesen biztosítják a veszélyeztetett háztartások számára. A POWERPOOR koncepció széles körű népszerűsítése a görög médiában közvetlenül hozzájárult ehhez az eredményhez.
- Amellett, hogy a kiszolgáltatott fogyasztókat olyan támogatási rendszereken keresztül segíti, mint a hőfelújítási intézkedések, a képzés és tanácsadás vagy az előre fizetett mérés, az ENPOR projekt támogatja a hatóságokat a helyi és nemzeti politikák javításában a magánszektorban. A projekt segít javítani az ágazat és a mögöttes strukturális tényezők megértését , és nemrégiben elindított egy új, dinamikus online energiaszegénységi irányítópultot, amely feltérképezi a vonatkozó szakpolitikákat és azok hatásait az energiaszegénység enyhítésében.
A sikeres esettanulmányokat november 22-23-án az indító rendezvényen mutatja be az újonnan létrehozott Energiaszegénységi Tanácsadó Központ (European Recovery and Resilience Fund) , amely az energiaszegénységgel kapcsolatos szaktudás központi platformja lesz Európában.
A LIFE Tiszta Energia Átmeneti Pályázatok 2021 konkrét projektötleteket támogatnak (95%-os társfinanszírozással) az Az épületekkel kapcsolatos fejlesztések kezelése az érzékenyebb kerületekben címmel . Fedezze fel a pályázati kiírások mind a 18 témáját . A pályázatok beadási határideje: 2022. január 12.
Forrás és bővebb információk:
A STEP program tanácsadói videóanyagai angolul:
https://www.youtube.com/channel/UCQAKEKxRjZypDS2d7UWE1BQ/videos
A 18 LIFE pályázati kiírás angolul:
A 18 LIFE pályázati kiírás magyarul a palyazatokmagyarul.eu weboldalunkon:
https://palyazatokmagyarul.eu/competition/search?kereses_sz=LIFE-2021-CET