Áldozatok jogai: új stratégia az áldozatok megerősítésére
Az Európai Bizottság bemutatta az áldozatok jogairól szóló első uniós stratégiáját annak biztosítása érdekében, hogy a bűncselekmények áldozatai teljes mértékben élhessenek jogaikkal függetlenül attól, hogy az EU-n belül hol történt a bűncselekmény.
A stratégia számos intézkedést határoz meg az elkövetkező öt évre, két célkitűzésre összpontosítva: egyrészt az áldozatok felhatalmazására a bűncselekmények bejelentésére, a kártalanítás igénylésére és a bűncselekmény következményeiből való teljes felépülésre; másodszor, hogy arra, hogy együtt tudjon működni az összes érintett szereplővel az áldozatok jogainak érvényesítése érdekében. Tekintettel a COVID-19 közelmúltbeli kitörésére és az azt követő korlátozó intézkedésekre, amelyek hatással voltak a családon belüli erőszak, a gyermekekkel szembeni szexuális visszaélések, a kiberbűnözés, valamint a rasszista és idegengyűlölet-bűncselekmények növekedésére, különösen fontos, hogy az áldozatok válsághelyzetekben is hozzáférhessenek az igazságszolgáltatáshoz és megfelelő támogatásban részesülhessenek. Az Európai Unió az áldozatok oldalán áll, és a mai stratégia célja az áldozatok, különösen a legsebezhetőbbek - például a nemi alapú erőszak vagy a gyűlölet-bűncselekmények - felhatalmazása.
Az EU már határozott szabályrendszerrel rendelkezik az áldozatok jogainak biztosítása érdekében. A bűncselekmények áldozatai azonban még mindig nem tudnak teljes mértékben támaszkodni az EU által biztosított jogaikra. A kiindulási pontnak az uniós szabályok jobb gyakorlati alkalmazásában kell lennie. Adott esetben a Bizottság 2022-ig javaslatot terjeszt elő e szabályok további megerősítése érdekében. A ma bemutatott új stratégia számos tevékenységet határoz meg, amelyek öt fő prioritás köré összpontosulnak:
- Hatékony kommunikáció az áldozatokkal és biztonságos környezet biztosítása az áldozatok számára a bűncselekmények bejelentéséhez
- A legsebezhetőbb áldozatok védelmének és támogatásának javítása
- Az áldozatok kártérítéshez való hozzáférésének megkönnyítése
- Az áldozatok jogaival kapcsolatos szereplők közötti együttműködés és koordináció megerősítése
- Az áldozatok jogainak nemzetközi dimenziójának megerősítése
Bővebben: https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/ip_20_1168